TİYATRO KUMPANYASI 

 

Tiyatro Kumpanyası, memleket hallerinin estetik yoluyla tartışılabilmesi adına “Yalansız, yalın ve harbiden tiyatro” söylemiyle 2011 yılında Kemal Kocatürk tarafından kuruldu. Türk tiyatrosuna yeni bir soluk getiren Tiyatro Kumpanyası, 2011'de Can Yücel’den Genco Erkal’ın uyarladığı ve Kemal Kocatürk’ün yönetip oynadığı “Can” adlı tek kişilik oyunla tiyatro dünyasına merhaba dedi.

Yayınladığı tek kitapla 50’nin üzerinde baskıya ulaşan ve Türkiye’nin en çok okunan şairlerinden biri olmasıyla ünlenen Ahmed Arif’in yaşam öyküsünü “Hasretinden Prangalar Eskittim” adlı oyunuyla 2012’de şiir severlere aktaran Tiyatro Kumpanyası, 2013 başında çocuklara yönelik şiddet karşıtı, müzikli ve danslı “Oturan Boğa” adlı çocuk oyununu sahneye koydu. Aynı yıl mutsuz bir ailenin mutluluğu arayan küçük kızının öyküsünün anlatıldığı “Küçürekkız” ise önce Makedonya’daki Mot Festivali’nde, daha sonra da İstanbul’da izleyiciler ile buluştu. 2014 yılında ise masal tadında politik güldürü oyunu “7000 Yıllık Uçan Halıya Ters Binen Hırcar” adlı oyunu sahneleyen Tiyatro Kumpanyası, 2014'ün sonunda ise “Ben Orhan Veli” oyunuyla Orhan Veli’nin 100. Doğum yılını kutlamıştı. Geçtiğimiz yıl ise yine Edebiyatımızın unutulmaz gülmece ustası Aziz Nesin’in 100. Yaşına ithafen hazırladığı “Azizim” oyunuyla da Aziz Nesin ustaya vefa borcunu ödemeye çalışıyor.

2017 yılının Eylül ayında Tiyatro Kumpanyası Almanya'nın Berlin kentine taşındı ve faaliyetlerine Berlin başta olmak üzere Almanya'nın değişik kentlerinde devam etmekte.

Tiyatro Kumpanyası, 2019-2020 sezonunda "Can", "Hasretinden Prangalar Eskittim", "Ben Orhan Veli", "Azizim", "Beşi Bir Yerde" oyunlarının yanına Nazım Hikmet'ten Kemal Kocatürk'ün uyarlayıp, yönettiği ve oynadığı, müziklerini Ayça Kocatürk'ün yaptığı "Hürriyet Kavgası" oyununu da katarak yoluna devam ediyor. 

 

                                                                                   

Tiyatro Kumpanyası tüm bunların yanı sıra 2016-2017 sezonunda Kemal Kocatürk Tiyatro Akademi ile eğitim hayatına da el attı. İstanbul'un Sarıyer ilçesinin güzide kasabası olan Arıköy Sitesi alanında Kemal Kocatürk Tiyatro Akademi eğitime 22 Ekim 2016 tarihinde  başladı. 2017-2018 Sezonunda aynı konsepti Berlin'e taşıdı. 2022-2023 ögretim sezonunda Berlin'de eğitime devam etmekte. 

 

 

Copyright © 2015 BMS PROJE | Tüm Hakkı Saklıdır.